משכנתא לבנים ממשיכים

בנים ממשיכים בקיבוצים ובמושבים הוא נושא מורכב משפטית ומלא אמוציות.  רק בשנת 2009 התקבל החלטה המאפשרת לקיבוצניקים שהתקבלו לחברות לאחר ינואר 2006
נכתב בתאריך 23/09/2015

משכנתא לבנים ממשיכים

בנים ממשיכים בקיבוצים ובמושבים הוא נושא מורכב משפטית ומלא אמוציות.  רק בשנת 2009 התקבל החלטה המאפשרת לקיבוצניקים שהתקבלו לחברות לאחר ינואר 2006 לקבל משכנתא לבנים ממשיכים (אם כי הכוונה היא גם לחברים חדשים שעברו וועדת קבלה והתקבלו לחברות בקיבוץ.), משכנתא אישית מהבנק אליהםאו באמצעות הקיבוץ, לבניית בית בקיבוץ. השינוי בא עקב קליטה מאסיבית של חברים חדשים ובנים חוזרים וביקוש מתגבר. בפועל, מרבית הנקלטים התקשו לגייס מימון לבניית ביתם בתחומי הקו הכחול, כלומר- בתוך תחומי המחנה של הקיבוץ ולא על חשבון אדמות חקלאיות. משכנתא לבנים ממשיכים מתייחסת לקיבוצניקים ככל אדם שזקוק לסיוע בגיוס ההון לבנייה או שיפוץ דירתו. 


הזכאות הקודמת

בשיטה הקודמת, הקיבוץ עצמו היה הזכאי למשכנתא והציפיה היתה שהוא יעזור במימון הבנייה ויתן גב לתושביו. משכנתא לבנים ממשיכים ולחברים חדשים משנה תפיסה זו מין היסוד ופותחת פתח לאופק חדש. עד שהתקבלה החלטה זו, הקיבוץ זכה לזכויות בנייה על כל חבר שהצטרף וזכויותיו ניגרעו עם כל חבר שפרש. כעת, בזכות משכנתא לבנים ממשיכים הושג שיוויון תנאים לקיבוצניקים כאל כל אזרח על פי הקריטריונים הנהוגים בבנק לגבי כלל האוכלוסיה. 


שני מסלולים

כיום, בעידן ההפרטה הקיבוצי ישנם שני מסלולי דיור בקיבוצים- מסלול שיוך לפי תקנת ממ"י 751, וכאלה שאינם במסלול זה. במיקרה הראשון, המשכנתא אישית והדירה האישית תעמוד כבטוחה להחזרת ההלוואה. במסלול השני, הקיבוץ יסדר את הזכאות ממשרד השיכון והוא יהיה אחראי על מימוש זכות החבר ופרעון ההלוואה. תנועת המושבים חתמה על הסכם שיתוף פעולה עם חברת "מתן ליעוץ משכנתאות" שהוא גוף חוץ בנקאי המתמחה בענף המשכנתאות ובמיוחד בייחוד שבמרחב הכפרי. בני המושבים שיבחרו להשתמש בשרות זה יקבלו ליווי וייעוץ לכל אורך התהליך וגם יזכו בהנחה בנושא הייעוץ לגבי משכנתא חדשה או מיחזור משכנתא קיימת.

המושבים

במושבים מוסדרות זכויות המקרקעין במסגרת "החוזה המשולש" שהוא ממ"י, הסוכנות היהודית והאגודות השיתופיות והם קובעים את השימוש המותר בקרקעות ומעמד המתיישבים בנחלות. בעלי הנחלות הם בעצם חוכרים של האדמות ולכן אין הם יכולים להוריש אותה לבניהם כרצונם. מכאן נולד המושג "בן ממשיך" (או בת). כדי שלא יווצר מצב שבו ממ"י מחליט על היורש, על בעלי הנחלה לקבוע בחייהם למי יעבירו אותה, יורש יחיד, והחלטה זו אינה ניתנת לשינוי וכך נשמרת הנחלה כיחידה אחת. התהליך דורש חתימה על מספר מסמכים, באימות עורך דין ואישור השותפים לחושה המשולש. 

עמודים בפורטל המשכנתאות של מוטי שמואלביץ שכדאי לכם לבקר:

מחשבון משכנתא, מחשבון פוטנציאל מחזור משכנתא בלחיצת כפתור, ריביות משכנתא עדכניות
רוצים שנחזור אליכם?