משכנתא לרכישת נחלה

06/02/2013 - הגעתם לרגע שבו אתם יכולים להרשות לעצמכם להגשים חלום חיים ולרכוש נחלה במושב, מקום נפלא לגדל בו ילדים ובעלי חיים, באווירה כפרית, לחוש את הטבע תחת כפות הרגליים, את שירת הציפורים מדי בוקר עוד בטרם רתחו המים בקומקום, להתעורר מקולו הקורא של התרנגול התורן בחיוך שלא נמחק.
נכתב בתאריך 06/02/2013

משכנתא לרכישת נחלאות

הגעתם לרגע שבו אתם יכולים להרשות לעצמכם להגשים חלום חיים ולרכוש נחלה במושב, מקום נפלא לגדל בו ילדים ובעלי חיים, באווירה כפרית, לחוש את הטבע תחת כפות הרגליים, את שירת הציפורים מדי בוקר עוד בטרם רתחו המים בקומקום, להתעורר מקולו הקורא של התרנגול התורן בחיוך שלא נמחק. חלום ילדות רחוק, מאז נהגתם לבקר את הדודים בחופשות וידעתם שכזה בדיוק גם אתם רוצים. האווירה השקטה, הידידותית, החופשיות והבטחון שבמקום, הקהילתיות שכמעט נעלמה ממקומות אחרים, כל מה שמזכיר לנו תמימות רחוקה, טעם של פעם. וכמו תמיד, בדרך להגשמת כל חלום יש מפסר תחנות בירוקרטיות שצריך לעבור, כמו משכנתא לרכישת נחלאות ולו רק כדי להעצים את החוויה ולנחות הישר אל הכסא הנוח הממתין תחת הפרגולה שבחצר רחבת הידיים והמטופחת. 


נחלה או משק עזר

נחלה היא קרקע חקלאית במושב. היא כוללת בתוכה משק חקלאי ושטח מגורים, בגודל משתנה שעשוי להגיע עד 15 דונם. לנחלה נילוות זכויות נוספות מטבע היותה נחלה חקלאית, המוגדרות כאמצעי ייצור חקלאיים כגון מכסות מים ומכסות ייצור. משק עזר הינו שטח חקלאי קטן יותר וייעודו יחידת מגורים ועיבוד חקלאי. 


מסמכים נוספים

על מנת לקבל משכנתא לרכישת נחלאות יש לדאוג למסמכים הבאים: חוות דעת של שמאי אודות זכויות הנחלה כדי שהבנק יוכל לקבוע את שיעור אחוז המימון שיאושר לו. אמור, לקבלת משכנתא לרכישת נחלאות נידרשים מסמכים נוספים: במיקרה שהמוכר נטל משכנתא וטרם סיים להחזיר את ההלוואה נדרש מכתב כוונות מטעם הבנק שבו הוא מפרט מהי יתרת המשכנתא לסילוק והכמה עקרונית של הבנק למחיקת רישום המשכנתא עם פרעון היתרה שיגיע, סביר להניח, עם מכירת הנכס. את הכסף רצוי להעביר לבנק לצורך סילוק היתרה וכך לוודא את סילוק רישום המשכנתא הקודמת על הנחלה. פסק משקם שבו הוכחה על הסרת השיעבודים העיקולים וצווי המניעה שהוטלו על המשק, במידה והיו חובות לאגודה. אישור זכאות מהסוכנות היהודית, למושבים בהם קיים הסכם משולש (ממ"י, הסוכנות והאגודה השיתופית).


חשוב לדעת 
קיומן של הלוואות ארוכות טווח על הנחלה מצד המוכר ידרשו קבלת ערבויות ובטחונות כדי שהבנק יתרצה לקבלת התשלום עליהם עם מכירת הנחלה. התחייבות לשמר את השימוש המקורי בשטח הנחלה עקרוני וכל חריגה עלולה לבטל את האפשרות לרישום המשכנתא ואף לביטול העסקה. שימוש חורג מהווה הפרה של תנאי ההתקשרות עם ממ"י. כעת נותר לקבל התחייבות לרישום משכנתא מטעם ממ"י.

בברכה,
מוטי שמואלביץ'

עמודים בפורטל המשכנתאות של מוטי שמואלביץ שכדאי לכם לבקר:

מחשבון משכנתא, מחשבון פוטנציאל מחזור משכנתא בלחיצת כפתור, ריביות משכנתא עדכניות
רוצים שנחזור אליכם?