איגוד יועצי המשכנתאות
נעים מאוד, שמי מוטי שמואלביץ', מומחה למשכנתאות ויועץ לכלכלת המשפחה. מזה 10 שנים שאני מייעץ, מרצה, מלווה ומדריך בתחום המשכנתאות וכלכלת המשפחה. לאורך השנים יצרתי היכרות מבורכת עם עשרות עובדים בבנקים השונים בכל הדרגות.

איגוד יועצי המשכנתאות 2016

נעים מאוד, שמי מוטי שמואלביץ', מומחה למשכנתאות ויועץ לכלכלת המשפחה. מזה 10 שנים שאני מייעץ, מרצה, מלווה ומדריך בתחום המשכנתאות וכלכלת המשפחה. לאורך השנים יצרתי היכרות מבורכת עם עשרות עובדים בבנקים השונים בכל הדרגות.

החלטתי לצאת בכתבה זו לא בפן האישי, אלה בשמם של אותם יועצי משכנתאות שעושים חייל לאותם צרכני אשראי שונים, אותם חברי איגוד יועצי המשכנתאות בישראל.

לאחרונה קראתי ושמעתי על המגבלות שהבנקים מעוניינים להטיל על יועצי המשכנתאות בכל המשתמע מהתנהלות מול הבנקים באופן ישיר.

האמת, לאור הכתבות האחרונות, אודות החשד כי יועץ משכנתאות הונה בנקים במיליונים, אנחנו, חברי איגוד יועצי המשכנתאות בישראל  מבינים את רמת ההתגוננות הראשונה של הבנקים ומגנים מעשה זה בהחלט.

עוד אחזור למקרה, ולהגבלות שהבנקים מעוניינים להטיל, אבל לפני זה, אספר לכם מעט על איגוד יועצי המשכנתאות בישראל ויועצי המשכנתאות בפרט.

איגוד יועצי המשכנתאות הוקם בשנת 2010 ע"י איש מדהים בשם מוטי אביטן. האיגוד שם לו כמטרה להוביל את תחום ייעוץ המשכנתאות ואת יועצי המשכנתאות בפרט למקצועיות ולמצוינות בתחום. הגדלת המודעות בקרב אזרחי ישראל לחשיבות השירות וכמו כן, ליצור שיתוף פעולה מבורך עם הבנקים במדינת ישראל. האיגוד פועל תחת פיקוח אמנת השירות במדינת ישראל.

הנהלת האיגוד מורכבת ממומחים בתחומים השונים, פרופסורים, דוקטורים, כלכלנים, יוצאי בנקים ויועצי משכנתאות מורשי עבודה מול הבנקים עם ניסיון של מעל 5 שנים בתחום. אנשים שעושים עבודת קודש, ללא כל תמורה, רק בשביל לקדם את התחום.

חברי האיגוד, כוללים כיום מעל 600 יועצי משכנתאות, אשר סיימו ללמוד קורס יועצי משכנתאות במוסדות המורשים ע"י האיגוד ועברו את בחינת האיגוד אשר מתקיים פעמיים בשנה.

המוסדות המלמדים (האוניברסיטה הפתוחה, וידר משכנתאות, מכללת פסגות) נבחנו בקפידה הן ברמת החומר הנלמד והן ברמת מרצי הקורס.   

חברי איגוד יועצי המשכנתאות פועלים מתוך מדיניות ואתיקה מוגדרת בכל רמת מתן השירות וההתנהלות מול הבנקים השונים.

יועץ משכנתאות החבר באיגוד, הינו בעל מקצוע אשר הוכשר לייעץ בתחום וללוות את אותם צרכני האשראי אשר מעוניינים בלקיחת הלוואת משכנתא חדשה, מחזור משכנתא והלוואת משכנתא לכל מטרה.

כחלק מהשירות, יועצי המשכנתאות בונים ללקוחותיהם תקציב פיננסי וזאת על מנת לאבחן את כושר ההחזר הרצוי של הלקוח, תמהיל (הרכב) הלוואה חכם שישרת את הלקוח נאמנה בהווה ובעתיד וכמובן, להשיג את הריביות הטובות ביותר ביחס לטיב הלקוח וטיב העסקה.

לקנות מאות אלפי שקלים, קל וחומר מיליוני שקלים מהבנק צריכים לדעת איך! לאזרח ממוצע ואפילו מעל הממוצע אין מושג, אין את הידע הנדרש לבצע רכישה של כסף חכם, בלי כל קשר לריביות.

ייעוץ משכנתאות הינו שירות מחייב, מה עוד שלעובדי הבנק אסור לייעץ בתחום, זה ניגוד אינטרסים מוחלט.

הבנק מתווך ומוכר כסף כאשר המומחיות שלו  - ניתוח סיכונים. הבנק יודע לבחון למי למכור ולמי לא למכור ואם החליט למכור, באיזה מחיר (מרווח).

עבודתו של יועץ המשכנתאות טובה ללקוח ואפילו מחייבת, אך בהחלט טובה ויעילה גם לבנק עצמו. יועצי המשכנתאות יודעים לבחון באופן מקצועי לקוחות אשר יאושרו או לא יאושרו ברמת האישור העקרוני, כך שברוב המקרים הלקוחות אשר מגיעים דרך יועצים מקצועיים הם לקוחות איכותיים ברמת נתוני אשראי. בנוסף, היועצים מכינים את תיק המשכנתא של הלקוח ברמת הניירת הנדרשת ועוברים עם הלקוח את תהליך בניית הרכב ההלוואה והריביות. יועצי המשכנתאות חוסכים לבנק המון המון זמן!

מעבר לזמן שיועץ המשכנתאות חוסך לבנק, יועץ המשכנתאות נותן ערך מוסף עצום ללקוח ולבנק בכך שההלוואה הניתנת ללקוח היא מתוך תכנון פיננסי מעמיק והבנת הצורך של הלקוח ברמת התזרים לטווח הקצר והארוך – הקטנת הסיכון.

נחזור להגבלות שהבנקים רוצים להטיל. נאמר ואחזור על זה בשנית, איגוד יועצי המשכנתאות בישראל מגנה את המקרה אבל אסור לתת למקרה בודד ולאותם אנשים לפגוע בשמם הטוב של יועצי משכנתאות אמינים, מקצועיים שזו פרנסתם.

יועצי משכנתאות מורשים כיום הם אותם יועצים אשר עברו את "מבחני הקבלה" של הבנק עצמו וקיבלו גורם מפנה. כל העסקאות שבוצעו בליווי יועצי המשכנתאות מתועדים בבנקים השונים.

כחלק מאישור הבנק ליועצי המשכנתאות וכנגד הצגת כתב הסמכה חתום ע"י הלקוח, היועץ רשאי להגיש בשם הלקוח בקשה לאישור עקרוני, לנהל אל מול הבנק את כל הליך האישור הסופי ברמת המימון הנדרש, תנאי ההלוואה ברמת התמהיל והריביות. הלקוח מבחינתו מגיע לבנק לחתימות במעמד פתיחת התיק ומשם מקבל תדרוך מלא ע"י הבנק לביצוע בטחונות נדרשים, הפנייה לשמאי, ביטוחים וכו'. 

איגוד יועצי המשכנתאות הוקם במטרה להסדיר את תחום המקצוע אל מול אותם יועצים וכמובן מול הבנקים השונים. האיגוד פועל בימים אלו ומעוניין בהסדר ונהלי עבודה מול הבנקים השונים בתקווה לשיתוף פעולה ארוך טווח ותורם לכל הצדדים.

הסדר נהלים של איגוד יועצי המשכנתאות והבנקים השונים יתרום רבות ללקוח, לבנק ולתחום ייעוץ המשכנתאות.

ייעוץ משכנתאות שירות מחייב!

בברכה,
מוטי שמואלביץ

עמודים בפורטל המשכנתאות של מוטי שמואלביץ שכדאי לכם לבקר:

מחשבון משכנתא, מחשבון פוטנציאל מחזור משכנתא בלחיצת כפתור, ריביות משכנתא עדכניות