בנק ישראל נמנע מלהטיל מגבלות נוספות

18/12/2020 - בנק ישראל בוחר להמנע בשעה זו מהמשך הטלת סנקציות, מגבלות וסייגים על הפעילות בשוק המשכנתאות. בשנת אלפיים ועשר החל בנק ישראל בהטלת מגבלות, במטרה להרגיע את מגמת העליה התלולה שנצפתה במהלך השנה הקודמת אלפיים ותשע.
נכתב בתאריך 18/12/2012

בנק ישראל נמנע בינתיים מלהמשיך ולהטיל מגבלות על שוק המשכנתאות בכדי לצנן את מגמת העליה

בנק ישראל בוחר להמנע בשעה זו מהמשך הטלת סנקציות, מגבלות וסייגים על הפעילות בשוק המשכנתאות. בשנת אלפיים ועשר החל בנק ישראל בהטלת מגבלות, במטרה להרגיע את מגמת העליה התלולה שנצפתה במהלך השנה הקודמת אלפיים ותשע. בכדי להבטיח את מתינותו של השוק ואת יציבותו, גם על רקע הבעיות הקשות בשווקי הנדל"ן האחרים ובכללם בארצות הברית בהם ובאחרים מתקשים רבים בהחזר החודשי, בחר הבנק להמשיך ולהשית גם באלפיים ואחד עשרה מגבלות.

באלפיים ועשר בחר בנק ישראל להטיל היטל על הבנקים שיבחרו להעניק משכנתאות במימון גבוהה משישים אחוז, היטל בגובה שלושת רבעי האחוז. באלפיים ואחד עשרה, שנה מתונה יותר ביחס לקודמותיה, המשיך הבנק והגביל את מסלול המשכנתא בריבית משתנה לכדי שליש בלבד מהמשכנתא הכוללת. היות ובחר בנק ישראל לפטור תושבי חוץ מסייג זה, הוחלט להמשיך ולהדק את החגורה על הבנקים עצמם, ולקבוע כי בכל מקרה סך כל המשכנתאות בבנק הניתנות במסלול זה לא יעלה על כשליש.

על רקע המשך הנחשול המתגבר בהיקף המשכנתאות שניתן בחודש ספטמבר בפרט ובקיץ הישראלי הכולל בכלל, כאשר בחודש יוני עמדו ההלוואות על ארבעה מיליארד, צמחו ביולי לכחמישה, וטפסו באוגוסט עד לכדי כשישה מיליארד שקלים, סברו רבים ואף נשמעו רינונים וקולות מגורמים בבנק ישראל, שהבנק ימשיך במגמת ההגבלות וישית גדרות לצינון השוק ורענון מגמת האצבע על הדופק, בכדי לוודא שהבנקים מוודאים להעניק הלוואות לזכאים ולמסוגלים לעמוד בהחזר החודשי, ולא מתפתים לבועה חדשה. על רקע כל זאת, נקבע בבנק ישראל בינתיים שלא לבצע שום צעד.

בנק ישראל בוחר בינתים להמתין עם הגבלות נוספות גם בכדי לוודא שאמנם מדובר במגמה ובנחשול אמיתי, ולא בתוצאות של מהלכים מוניטריים אחרים ושל תופעות ייחודיות למשק הנדל"ן הישראלי. תקופת הקיץ ידועה בעליות בהיקף רכישת הדירות והמשכנתאות, כשזוגות צעירים ומשפחות נערכים לקראת שנת הלימודים החדשה ומעדיפים לבצע את המעבר לפני החגים ותחילת שנת הלימודים והגנים. גם עליית המע"מ, שתוכננה לתחילת הקיץ ונדחתה לסופו, נתנה את תרומתה לעליה בהיקף המשכנתאות – חסכון של כאחוז מתגלם במשכנתא ממוצעת בעשרות אלפי שקלים.

צעדים שהבנק שקל בעבר ועשוי להשיב ולהשית בעתיד כוללים צעדי מאקרו ליצוב שוק הנדל"ן דרך שדה המשכנתאות. הצעד הראשון יהא להטיל מגבלה על גובה התשלום הראשוני שמעביר הרוכש הקונה לבנק – כשליש עד ארבעים אחוז בלבד מערך הנכס. הנפגע היחיד מצעד זה הוא הבנק עצמו – וכך פוחתת כדאיותה של העיסקה עבור הבנק. בצעד השני יוגדלו ההפרשות המושתות על הבנקים בגין המשכנתאות, ובכך מהווים מס או תמריץ שלילי נוסף לבנק מלהעניק את ההלוואות הללו. 

 

עמודים בפורטל המשכנתאות של מוטי שמואלביץ שכדאי לכם לבקר:

מחשבון משכנתא, מחשבון פוטנציאל מחזור משכנתא בלחיצת כפתור, ריביות משכנתא עדכניות
רוצים שנחזור אליכם?